gerçek hayat
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

gerçek hayat

gerçek hayatı yalansız yaşamak isteyenler

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Galatasaray Üniversitesi

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Galatasaray Üniversitesi Empty
MesajKonu: Galatasaray Üniversitesi   Galatasaray Üniversitesi I_icon_minitimeSalı Şub. 02, 2010 4:07 pm

Galatasaray Üniversitesi, beş yüz yılı aşan bir mirasın ürünüdür. Bu tarihi miras, 1481 yılında Galata sırtlarında temeli atılmış olan Saray Okulu'dur.

Osmanlı İmparatorluğu'nda, çağdaş bir yükseköğretim kurumunun henüz varlık kazanamadığı bir dönemde, bir devlet kurumu olan Mekteb-i Sultani yüksek seviyede de öğretim yapmaktadır. Zira, I.Meşrutiyet döneminin Maarif Nazırı Safvet Paşa'nın emri ile, Mekteb-i Sultani bünyesinde 1874 yılında, Hukuk, Edebiyat ve Fransa'daki Ecole des Ponts et Chaussés'nin benzeri olan Turuk-u Muabir Mektebi kurulmuştur. Ancak, 1881 yılından sonra, Darülfünun-i Sultani ile ilgili belgeye rastlanamadığından, faaliyetlerine devam etmediği anlaşılıyor.

Yaklaşık bir yüzyılı aşkın bir süre sonra, eski mezunlarının girişimiyle oluşturulan "Üniversite Komisyonu"nun hazırladığı proje, Türk ve Fransız yetkililerince desteklendi. Haziran 1991'de dönemin cumhurbaşkanları Turgut ÖZAL ve François MITTERAND arasında yapılan görüşmeden sonra, 6 Aralık 1991 tarihinde Türk ve Fransız heyetleri üniversite protokolünü imzaladılar. Bilahare, 14 Nisan 1992 tarihinde Galatasaray Lisesi'nde yapılan bir törenle, her iki devlet başkanının huzurunda, Dışişleri Bakanları Roland DUMAS ve Hikmet ÇETİN Galatasaray Üniversitesi Kuruluş Belgesi'ni imzaladılar. Böylece, Galatasaray Üniversitesi, devlet başkanlarının katılımlarıyla ve bir anlaşma ile kurulan ilk ve yegane yükseköğretim kurumudur. Bu anlaşma, Bakanlar Kurulu'nun 4 Mayıs 1992 tarih ve 92/2991 sayılı kararıyla onaylanarak yürürlüğe girmiştir. Ancak, 1 Haziran 1994 tarih ve 3993 sayılı kanunla Galatasaray Eğitim ve Öğretim Kurumu, (GEÖK) Galatasaray Üniversitesi'ne dönüştürülmüştür.

Milletlerarası bir anlaşma ile kurulan ilk Türk üniversitesi olma özelliğini taşıyan Galatasaray Üniversitesi, bir özel üniversite olmadığı gibi, bir vakıf üniversitesi de değildir.

Ancak, kuruluşunda öteki yükseköğretim kurumlarından farklı olan özelliğine rağmen, Galatasaray Üniversitesi Türk yükseköğretim mevzuatı çerçevesinde faaliyetini sürdürmektedir. Öte yandan, 13 Aralık 1993 tarihinden günümüze değin, 38 Fransız yükseköğretim kurumu ile işbirliğini öngören protokoller imzalanmıştır. Bu kurumlara karşılık olarak, öğretim üyesi ve öğrenci değişimi yoluyla işbirliği sağlanmaktadır.

14 Nisan 1992 tarihli anlaşma uyarınca, "Devlet Birimleri Yüksek Okulu" ile "Mühendislik ve Teknoloji Yüksek Okulu" yerine, 1 Haziran 1994 tarihli 3993 sayılı kanunla Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ile Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi kurulmuştur. Bu fakültelere ek olarak kurulan, lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) çalışmalarının yürütüleceği Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü de, rektörlüğe bağlı birimleri oluşturmaktadır. Öte yandan, yine rektörlüğe bağlı olarak Avrupa Araştırmaları Dokümantasyon Merkezi ile Stratejik Araştırmalar Merkezi de üniversite bünyesinde yer almaktadır.

Rektör, Prof. Dr. Ethem Tolga
http://genc-hayat.yetkinforum.com

Galatasaray Üniversitesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Tugay Kerimoğlu Galatasaray'da